Seminarium naukowe w Wiedniu – relacja z wyjazdu

W dniach 8-9 października 2018 r. w Wiedniu odbyło się seminarium wyjazdowe „Wizje, eksperymenty i strategie rozwojowe europejskich metropolii”.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z praktykami z zakresu rozwiązań planów, programów i strategii rozwoju miasta w obszarach: planowanie przestrzenne, planowanie strategiczne, gospodarka, środowisko, ludzie, komunikacja i transport. Miasto Wiedeń zajmuje już od dziewięciu lat, pierwsze miejsce w rankingu Quality of Living Index, firmy konsultingowej Mercer.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Aspern Seestadt, czyli miasto na jeziorze. Do 2030 roku na obszarze ponad 240 hektarów powstanie przestrzeń do życia dla ok. 20.000 mieszkańców. Cały projekt jest tworzony według najnowszych standardów opracowanych dla budownictwa energooszczędnego.

Również w tym samym dniu odwiedziliśmy centrum miasta zapoznając się architekturą.

W drugim dniu wyjazdu uwaga była skupiona na praktycznym poznaniu strategii mobilności miasta, kierunków rozwoju miasta, na przykładzie obszaru Erdberger Mais-Aspanggründe-St. Marx oraz zwiedzaniu kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu.

Zrealizowane cele wyjazdu:

  1. Spotkanie z przedstawicielami Wien 3420 aspern Development AG, prezentacja projektu Die Seestadt Aspern, wizyta studyjna zrealizowanej części koncepcji miasta.
  2. Praktyczne poznanie sposobu zarządzania miastem i projektem z 2011 roku „Smart City +Vienna”  w 13 obszarach kluczowych rozwoju miasta.
  3. Przykład obszaru Erdberger Mais-Aspanggründe-St. Marx, ze szczegółowym zapoznaniem się z osiedlem mieszkaniowych Eurogate, które jest największą w Europie kompletną dzielnicę budynków pasywnych.
  4. Przykład obszaru Prater-Messe-Krieau-Stadion, ze szczegółowym poznaniem dzielnicy biurowej Krieau, terenów wystawienniczych Messe Wien i Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego Wirtschaftsuniversität Wien.
  5. Przekrojowe poznanie etapów rozwoju miasta na przykładzie historycznego centrum Wiednia oraz bardziej współczesnych etapów planowania rozwoju miasta, na przykładzie min.: komunalnego budownictwa mieszkaniowego Karl-Marx-Hof, manifestu Hundertwassera kompleksu mieszkaniowego Hundertwasserhaus, rewitalizacji dawnych zbiorników gazu Gasometer City, dzielnicy Donau City wraz z koncepcją wysokościowców oraz terenów strategii rozwoju północnego dworca kolejowego Nordbahnhof.
  6. Rozpoznanie topografii miasta ze wzgórza Kahlenberg.
  7. Sprawdzenie koncepcji integracji w tkance miejskiej mniej popularnych elementów miasta na przykładzie spalarni śmieci Spitelau i utworzenia z niej atrakcji regionu.
  8. Praktyczne poznanie strategii mobilności i jej rozwiązań na przykładach systemu komunikacji publicznej.

Zapraszamy serdecznie do  galerii zdjęć z wyjazdu:

Order by:

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.